Tuzun Zararları - 5.0 out of 5 based on 10 votes
Kullanıcı Oyu:  / 10
En KötüEn İyi 

 

Tuzun Sağlığa Zararları 

Tuzun Sağlığa Zararları

 

Harvard Üniversitesi bilim adamlarının yaptığı araştırmada şekerli içeceklerin yılda 180 bin can aldığı açıklanmıştı.

 

Açıklanan son bir araştırma; tuz tüketimi tehlikesinin, şeker tüketiminin yarattığı tehlikeden fazla olduğunu gösteriyor.

 

Amerikan Kalp Derneği tarafından tuzun sağlığımıza etkileri konusunda yapılan araştırmaya göre, tuz tüketimi bağlantılı ölüm sayısı dünya genelinde yılda 2.3 milyon.

 

Harvard Toplum Sağlığı Merkezi'nden Dariush Mozaffarian'a göre sodyum, yani tuz tüketimini azaltan önlemler milyonlarca insanın hayatını kurtarabilir. 247 ankette tuz kullanım miktarını inceleyen uzmanlar, elde ettikleri verileri; yaş, cinsiyet, bölge ve ülkelere göre sınıflandırdı.

 

Araştırma sonuçlarına göre, ölen insanların yüzde 40'ı prematüre ölüm kategorisinde yani beklenenden önce gerçekleşmiş durumda. Kalp krizi ölümlerin yüzde 42'sini oluştururken, inmeler yüzde 41'ini oluşturuyor. Kalanlar ise diğer kardiyovasküler hastalıklar. Yüzde 84 ise aşırı sodyum tüketiminden kaynaklanıyor.

 

Uzmanlar, yemeklere katılan tuz kadar farkında olmadan tükettiğimiz gizli tuza dikkat çekiyor. Başta kahvaltılıklar olmak üzere, işlenmiş et, salamura zeytin, turşu gibi yiyeceklerde ve cips, hatta tatlı bisküvilerde bile  yüksek oranda tuz bulunuyor.

 
Paylaş

Bu Kategorideki Diğer...

Sponsor Bağlantılar